Оригиналът на Панагюрското златно съкровище се завърна в родния си град
Ценната тракийска реликва ще бъде изложена в Историческия музей до 10 септември
Оригиналът на Панагюрското златно съкровище се завърна в родния си град Панагюрище и от днес ще може да бъде разгледан в специално изградената за него зала трезор в Историческия музей. Ценната тракийска реликва ще остане изложена там до 10 септември.
Тази година се отбелязват 75 години от откриването на съкровището, като по този повод през декември е планирана специална програма за честване на годишнината.
Със засилени мерки за сигурност ювелирната находка беше тържествено посрещната от представители на Община Панагюрище, директора на музея доц. д-р Атанас Шопов и музейни служители.
Репортер на БТА беше допуснат в трезора, докато експерти от Националния исторически музей, където съкровището се съхранява постоянно, и специалисти от музея в Панагюрище поставяха оригиналните съдове на мястото на специално изработената 22-каратова реплика, която обикновено е изложена там.
Доц. Шопов сподели, че завръщането на такъв световен шедьовър, каквото е Панагюрското съкровище, носи огромно вълнение и гордост за всички. Според него, съкровището се е разкрило като символ на ново раждане пред братята Дейкови, които той описва като „светли личности„.
Изящните тракийски съдове, сред които фиала, амфора и кани ритон, са открити на 8 декември 1949 година от тримата братя Павел, Петко и Михаил Дейкови по време на изкопни работи в местността „Мерул“ край Панагюрище. Общото тегло на находката е малко над 6 килограма.
Доц. Шопов припомни, че трезорът е изграден с дарителски средства на „Асарел-Медет“ и проф. д-р Лъчезар Цоцорков, който се е ангажирал като меценат. Според дарителското споразумение, оригиналът на Панагюрското златно съкровище трябва ежегодно да бъде изложен в Историческия музей в Панагюрище. Заедно с това са изработени и две точни златни копия от 22-каратово злато, които също могат да бъдат видени.